Yerden Isıtma Sistemleri

Yerden Isıtma Sistemleri Yazı

Yerden ısıtma sistemleri uzun yıllardır kullanımdayken son zamanlarda önemli bir ivme kazanmıştır. Türkiye dahil dünyanın pek çok yerinde yerden ısıtma sistemleri teknoloji ile uyumlu bir şekilde gelişiyor. Yerden ısıtma sistemlerinin verimli bir yöntem olması, düşük maliyetler sunması ve birçok mekana uygulanabilmesi onu daha da çekici kılmaktadır.

Yerden ısıtma sisteminin en önemli özelliği homojen bir ısı dağılımı sağlamasıdır. Isı, yapı elemanlarında depolandığı için ısıl konfor ani sıcaklık değişimlerinden fazla etkilenmez. Bu sistem, mekanı daha boyutlu ve işlevsel olarak kullanmanızı sağlar. Ayrıca ısı kaybını önemli ölçüde önleyen bir sistem olduğu için yüksek performansla çalışır. 

 

Yerden Isıtma Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Modern yerden ısıtma sistemleri, zemini ısıtmak için ya elektrik rezistans elemanlarını ya da zemin altına döşenmiş borularda akan sıvıyı kullanır. Her iki tip de merkezi sistem veya belirli bir odada termal konfor için kurulabilir.

Sulu yerden ısıtma sistemleri, zemini ve ilgili odayı ısıtmak için bir kazan sistemi içinde ısıtılan sıcak suyu kullanır. Sıcak su, zemin seviyesinin altında bulunan borulardan akar ve ardından zemini ısıtır. Sulu yerden ısıtma sisteminin en büyük avantajı yaz aylarında boru hattı içerisinden soğuk su geçirilerek ortamı serinletmek için de kullanılabilir olmasıdır.

Elektrikli sistemlere göre daha az maliyetli olması sebebiyle sulu yerden ısıtma sistemleri daha çok tercih edilmektedir.

Yerden Isıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

Yerden ısıtma sistemleri, iletim, radyasyon ve konveksiyon yöntemlerini kullanarak termal konfor için iç mekan iklim kontrolünü sağlayan bir merkezi ısıtma şeklidir. Yerden ısıtma zemin altına döşenmiş borulardan sıcak veya soğuk su geçirilerek ortamın ısıtılmasını yada soğutulmasını sağlar.

Yerden Isıtma Sistemi Nerelere Uygulanır?

Yerden ısıtma sistemleri ev, okul, cami, villa, yüzme havuzu,  sera, hamam, stadyum, yol gibi pek çok kapalı ve açık alanda uygulanabilmektedir.

Yerden Isıtma Sistemi Nasıl Uygulanır?

Zemine yerden ısıtma izolasyon plakası döşendikten sonra sonra yerden ısıtma boruları döşenir. Borular döşendikten sonra zemin şap ile kaplanır. Daha sonra fayans, seramik, parke gibi malzemelerle döşeme yapılabilir. Tüm zemin kaplamaları yerden ısıtmada kullanılabilir. Mermer ve seramik gibi malzemelerin ısı iletimi parkeden daha yüksektir.

Yerden Isıtma Sisteminin Avantajları

  • Yerden ısıtma sistemlerinin en önemli avantajı diğer ısıtma sistemlerinin aksine ısı daha geniş bir alandan (tüm zeminden) yayıldığından, oda içinde daha eşit bir şekilde dağılır. Bu yüzden radyatörlerden akan su kadar sıcak olması gerekmez.
  • Yerden ısıtma sistemleri, geleneksel ısıtma sistemlerine göre daha düşük sıcaklıkta su kullanarak enerji tasarrufu sağlar.
  • Görünmez olması tasarım özgürlüğü sağlar. Radyatör olmadığı için yerden tasarruf sağlar.
  • Klasik ısıtma yöntemlerine göre daha uzun ömürlü bir sistemdir.
  • Tüm alternatif enerji kaynakları ile uyumludur. Güneş enerjisi ve ısı pompası ile çok ekonomik ısıtma sağlar.

Yerden ısıtma sistemi hakkında daha detaylı bilgi almak, soru sormak veya istek ve önerileriniz için aşağıda bulunan iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir ya da formu doldurabilirsiniz. Ayrıca diğer ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

BİZİ TAKİP EDİN

Bize Ulaşın

E-Mail: nisan@nisanas.com
Telefon: +90 216 577 10 15
Adres: Küçükbakkalköy Mah. Cengizhan Sokak No:3 D:3 Ataşehir / İSTANBUL

Bir cevap yazın