Radyatör ile Isıtma

Radyatör ile Isıtma Yazı

Radyatör ile Isıtma, bugün hala dünya çapında kullanılan en yaygın ısıtma biçimlerinden biridir. Radyatörler, geleneksel ev merkezi ısıtma sisteminin bir parçasını oluşturur . Evinizi ısıtmak için güvenilir ve verimlidirler.

Radyatörler, konveksiyon adı verilen bir ısı transfer şekli  ile çalışır. Radyatördeki su ısıtıldığında çevredeki hava da konveksiyon yoluyla ısıtılmaktadır ve bu sıcak hava daha sonra hava sirkülasyonuyla odanın içine yayılmaktadır.

Radyatör ısıtma kazanından gelen sıcak su ile dolduğunda çevredeki hava da ısınır ve soğuk havanın yerini alarak odanın içinde dolaşmaya başlar. Radyatörünüzden ısı hava şeklinde yükselirken, içerideki su soğur ve sonunda tekrar ısıtılmak üzere kazana döner. Bu işlem gerektiği kadar tekrarlanır ve tipik olarak bir termostat ile düzenlenir. En iyi radyatörler mutlaka en büyük olanlar değildir. Çok iyi bir ısı iletkeni olan dökme demir gibi metalden yapıldıkları için küçük olanlar bile iyi ısıtabilirler.

Radyatör Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada ağırlıklı olarak petek/petek radyatör diye de adlandırılan panel radyatörler kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra isteğe ve mimariye uygun olarak döküm radyatörler, alüminyum radyatörler, dilimli çelik radyatörler, dekoratif panel radyatörler, dekoratif alüminyum radyatörler kullanılmaktadır. Radyatörler ısı geçirgenliği çok yüksek olan metal malzemelerden üretilmektedir.

Panel Radyatör Ölçüleri

Piyasada en çok kullanılan panel radyatörler. P (TİP10), PK (TİP11), PKP (TİP21), PKKP (TİP22), PKKPKP (TİP33) olarak sınıflandırılmaktadır. Burada;

P: Panel (Radyatörün ön yüzeyi)

K: Radyatör içinde bulunan kanat (kolon) sayısıdır.

Panel radyatörler 400, 500, 600 ve 900 mm olarak 4 farklı yükseklikte üretilmektedir. Uzunluk olarak ise; 400, 500, 600, 700, 800, 900, 1000, 1100, 1200, 1300, 1400, 1500, 1600, 1700, 1800, 2000, 2200, 2400, 2600, 2800 ve 3000 mm olarak üretilmektedir.

Nasıl Çalışır?

Isı kaynağı tarafından üretilen sıcak su veya buhar, sirkülasyon pompaları vasıtasıyla radyatör içerisinde dolaştırılmaktadır. Sıcak su ile temas eden panel radyatör ısınarak çevresindeki havayı ısıtır. Doğal hava sirkülasyonu sayesinde panel radyatör çevresinde ısınan hava bütün odaya yayılarak bulunduğu mekanın havası çok hızlı bir şekilde ısınmaktadır.Ve Gerek termostatik radyatör vanası kullanarak gerekse oda termostatları yardımıyla mahal ısıtmasında optimum verim sağlanabilmektedir.

Nerelerde Uygulanır?

Yaygın olarak konut, iş yeri, okul, cami, villa gibi kapalı alanlarda ve açık alanlarda kullanılmaktadır.

Radyatör ile ısıtma sistemi hakkında daha detaylı bilgi almak, soru sormak veya istek ve önerileriniz için aşağıda bulunan iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir ya da formu doldurabilirsiniz. Ayrıca diğer ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

BİZİ TAKİP EDİN


Facebook


Instagram

Bize Ulaşın


E-Mail:
nisan@nisanas.com


Telefon:
+90 216 577 10 15


Adres:
Küçükbakkalköy Mah. Cengizhan Sokak No:3 D:3 Ataşehir / İSTANBUL

Bir cevap yazın