Radyant Isıtma Sistemi

radyant ısıtma sistemi

Radyant ısıtma sistemi 1950’li yıllardan beri dünyada özellikle endüstriyel ve ticari tesislerde kendisine uygulama alanı bulan, 1990’ların başından beri ülkemizde yaygın olarak  kullanılmaktadır. Radyant ısıtıcı ne demek sorusuna en iyi yanıtlardan biri de Güneşin Dünyayı ısıtma prensibine dayalı ısıtma cihazıdır. Örnek olarak elimiz gölgedeyken aniden güneşe çıkardığınızda oluşan ısı farkını hissedebilirsiniz. Burada oluşan bu sıcaklık bir anda sıcaklık derecesinin yükselmesi anlamına gelmez. Güneş ışınlarının elimize vurmasıyla elimizde oluşan sıcaklıktır. Yani tamamen ışınlardan kaynaklıdır. Geleneksel ısıtma yöntemleri olan konvansiyonel ısıtıcılardan farklı olarak hava yerine doğrudan maddeyi ısıttır. Radyant ısıtma bir alevden ya da ısıtılmış yüzeyden çıkan ışınları nesnelere ya da insanlara yansıtarak ısıtmaktır.

Radyant Isıtıcı Tipleri

Bu ısıtma sistemlerinde genellikle aşağıdaki radyant ısıtıcı tipleri kullanılmaktadır;

  • Düşük yoğunluklu radyant ısıtıcılar
  • Yüksek yoğunluklu radyant ısıtıcılar
  • Boru radyant ısıtıcılar

Düşük yoğunluklu radyant ısıtıcılar

Radyant yüzey sıcaklığı 200 ile 815 ºC arasında olan ısıtıcılara Düşük Yoğunluklu Radyant ısıtıcı denir. Bu ısıtıcıların yüzeyinden yayılan ısınımların dalga boyları 2 ile 10 mikron arasında değişebilmektedir. Çeşitli tiplerdeki borulu ısıtıcılar ( gaz yakıtlı ) ve evsel tip elektrikli ısıtıcılar bu kategoride yer alır.

Yüksek yoğunluklu radyant ısıtıcılar

Radyant yüzey sıcaklığı 815 ºC ve üzerinde olan ısıtıcılara Yüksek Yoğunluklu Radyant ısıtıcılar denir. Bu ısıtıcıların yüzeyinde yayılan ısınlarının dalga boyu 1 ile 6 micron arasındadır. Yüksek yoğunluklu cihazlar genellikle elektrikliyken, düşük yoğunluklular ise genellikle gaz yakmalı cihazlardan oluşur. Yüksek yoğunluklu cihazların daha az tercih edilme nedenlerinin başında hem dünyada hem de ülkemizde elektrikli fiyatlarının daha yüksek olması gelir. Ancak geniş bir mekânda noktasal ya da lokal olarak ısıtma için en uygun cihazlardır.

Boru radyant ısıtıcılar

Borulu ısıtıcılar 65-104 mm çaplı çelik borulardan üretilirler. Bir uçtan yakılan gaz diğer uçtaki fan yardımı ile çekilmekte ve yanma ürünleri dışarı atılmaktadır. Boru boyları 7m’ye kadar olabilmekte ve bu boyda ortalama 18 kW güç elde edilebilmektedir

Radyant Isıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

Elektrikten aldıkları enerjiyi ısı enerjisine dönüştüren radyant  ısıtıcılar, bu enerjiyi kızılötesi ışınlar ile ısıtılacak ortama verir. Isıtıcıdan çıkan infrared ışınlar ısıtılacak olan ortamdaki cisimlere ve insanlara çarpar. Böylelikle çarptığı alanda bir ısı meydana gelir. Radyant ısıtıcıları diğer ısıtıcılardan ayıran en büyük özellik de budur. Bu ısıtıcıların  büyük ve geniş alanlarda rahatlıkla kullanılmasının sebebi havayı ısıtmaya çalışmadan, cisimleri ve insanları ısıtmasıdır. Böylece hava tarafından ısı kaybı oluşmaz, açık, yarı açık ve çok büyük alanlarda rahatlıkla kullanılabilirler.

Radyant Isıtma Sistemi Nerelerde Kullanılırız?

Yüksek fabrikalarda, depolarda, camilerde, servislerde, çiftliklerde, açık veya yarı açık kafe ve restoranlarda yoğun olarak radyant tip ısıtma tercih edilmektedir.

Radyant Isıtma Sisteminin Avantajları

Radyant ısıtıcı hava tarafından absorbe edilemez ve çok sirkülasyon olan ortamlarda ısı kaybı oluşmasını engeller. Bu ısıtıcılar ile aynı mekan da farklı bölümlerde, farklı sıcaklıklar sağlanabilmektedir. Bu ısıtma sistemlerinde ışınlar sayesinde ısınma sağladığından dolayı bir çok ortam için hijyenik koşullarda ısınma sağlamaktadır. Radyant ısıtıcı diğer ısıtıcı tiplerine göre çok kısa sürede çalışarak istenilen sıcaklığın kısa süre içerisinde elde edilir ve böylelikle enerjiden tasarruf etmiş olunur.

Diğer ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Bir cevap yazın