Fancoil ile Isıtma

fancoil ile ısıtma (2)

Fan coil sistemi esas olarak tamamen sulu bir sistemdir. Bir merkezde hazırlanan sıcak su ve soğutulmuş su, bina içine dağıtılmış fan coil cihazlarına dağıtılır. Sıcak su bir sıcak su kazanında, soğuk su ise su soğutma grubunda (chiller) üretilmektedir. Fancoil cihazları bir fan ve ısı geçiş yüzeyi olarak serpantin içeren elemanlardır. Fan yardımı ile odadan alınıp, serpantinler üzerinden geçirilerek ısıtılan veya soğutulan hava tekrar odaya üflenir. Serpantin içinden soğuk su geçiyorsa soğutma, sıcak su geçiyorsa ısıtma yapılır. Dönüş borularıyla merkeze dönen su burada tekrar ısıtılıp/soğutularak sirküle ettirilir. Bu amaçla dolaşım pompaları kullanılmaktadır. Bilhassa çok odalı binalarda ve kanal geçirmek için yeterli hacmin bulunmadığı uygulamalarda tercih edilmektedir.

Özellikle otel, hastane, ofis ve yüksek katlı konutlarda kullanılmaktadır. Fancoil üniteleri cam önlerine, asma tavan içlerine yada tavan altına ve döşeme içlerine konabilir. Buna göre farklı fan coil tipleri geliştirilmiştir.

2 ve 4 borulu Fancoil ler ve Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Fancoil ler 2 borulu ve 4 borulu olarak sınıflandırılmaktadır. Eğer kullanılan fan coil içinde tek serpantin varsa, kurulan sisteme iki borulu fancoil sistemi adı verilmektedir.Sistemde dağıtım ve toplama yapan iki boru dolaşır. Her fancoil cihazına bir dağıtma borusu, bir toplama borusu bağlanır. Bu durumda bütün sistemde ya soğuk su yada sıcak su dolaştırılabilir. Dolayısıyla bütün sistemde aynı anda ya ısıtma yada soğutma yapılabilecektir. Sistemin soğutmadan ısıtmaya dönmesi (change over) özel bir işlemi gerektirir. Bu açıdan iki borulu fan coil sistemleri özellikle ara mevsimlerde konforu sağlamakta eksik kalırlar. Öte yandan yine özellikle ara mevsimlerde, binadaki bazı hacimlerde soğutma istenirken, bazı odalarda ısıtma istenebilir. İki borulu sistem bunu da karşılayamaz.

Eğer fan coil içinde ısıtma ve soğutma olarak iki ayrı serpantin varsa, kurulan sisteme dört borulu fan coil sistemi adı verilmektedir. Sistemde iki dağıtım ve iki toplama yapan dört boru dolaşır. Her fan coil cihazı na iki dağıtma borusu, iki toplama borusu bağlanır. Boru çiftlerinden birinde soğuk su, diğerinde sıcak su bağımsız olarak dolaşır. Dolayısıyla her fan coil cihazında birbirinden bağımsız olarak aynı anda ısıtma ve soğutmayapılabilmektedir. Bu durumda bütün sistemde aynı anda hem soğuk su hem de sıcak su dolaştırılmaktadır. Dolayısıyla bütün sistemde aynı anda hem ısıtma, hem de soğutma yapılabilecektir. Sistemin soğutmadan ısıtmaya dönmesi (change over) gibi bir işleme gerek yoktur. Bu açıdan dört borulu fan coil sistemleri çok zonlu sistemlerde kullanılırlar ve özellikle ara mevsimlerde mükemmel ısıl konfor sağlarlar.

Fancoil ile Isıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

Fancoil ısıtma sistemlerinde; merkezi bir ısı kaynağından aldığı şartlandırılmış (ısıtılmış ya da soğutulmuş suyu) enerjiyi serpantinler arasında geçirerek fan yardımıyla odadan alınan havayı ısıtıp ya da soğutup tekrar odaya üflenir.

Serpantinler içinden geçen su eğer sıcak ise ısıtma, soğuk ise soğutma yapılmaktadır. Sistemdeki sıcak veya soğuk su sirkülasyon pompaları vasıtasıyla devirdaim ettirilmektedir.

Fancoil ile Isıtma Sistemleri Nerelerde Uygulanır?

Özellikle otel, hastane, ofis ve yüksek katlı konutlarda kullanılmaktadır. Fancoil üniteleri cam önlerine, asma tavan içlerine yada tavan altına ve döşeme içlerine konabilmektedir. Buna göre duvar tipi, yer tipi, gizli tavan tipi ve tavan tipi olmak üzere farklı fan coil tipleri geliştirilmiştir.

Fancoil ile Isıtma Sistemleri hakkında daha detaylı bilgi almak, soru sormak veya istek ve önerileriniz için aşağıda bulunan iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir ya da formu doldurabilirsiniz. Ayrıca diğer ısıtma sistemleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

BİZİ TAKİP EDİN


Facebook


Instagram

Bize Ulaşın


E-Mail:
nisan@nisanas.com


Telefon:
+90 216 577 10 15


Adres:
Küçükbakkalköy Mah. Cengizhan Sokak No:3 D:3 Ataşehir / İSTANBUL

Bir cevap yazın